Den finananční gramotnosti

Partners Index | 20.8.2020

Partners index podílových fondů: recese potvrzena, ale zotavení začalo

Navzdory rostoucímu počtu nově nakažených se optimismus z finančních trhů ještě zcela nevytratil. Pomohl tomu především podpůrný fond schválený v EU o gigantické výši 750 miliard eur. Trhy se více zatřásly až na konci července, kdy se začaly zveřejňovat data o růstu HDP za druhé čtvrtletí. A nebylo to veselé čtení.
Partners index podílových fondů: recese potvrzena, ale zotavení začalo

Hodnoty indexů za červenec ukazují na pokračující růst cen akcií v USA, kde se nejznámější index S&P 500 přehoupl do pozitivních čísel a technologický index NASDAQ dosáhl opět na nová maxima. Evropské akciové trhy skončily v mírném záporu. Výnosy dluhopisů se držely poblíž svých minimálních hodnot.

Partners index akciových fondů hlásí za červenec 1% nárůst

Rychlý návrat akciových indexů v červenci zpomalil, což potvrzuje i Partners index akciových fondů, který ukazuje na průměrné zhodnocení jen o pouhé 1 %.

„Svoji dominanci i v červenci potvrdily technologické akcie. Jejich index NASDAQ za prvních 7 měsíců přidal více jak 20 % a to má za sebou koronavirovou krizi a loňský nárůst o 35 %. To evropské akciové trhy skončily za poslední měsíc v mírném záporu,“ vysvětluje Martin Mašát, ekonom Partners.

Upozorňuje také na to, že Partners index akciových fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, zaznamenal od počátku roku propad o 6,8 procenta. Brzdou návratu akcií na úroveň z konce roku jsou evropské a asijské trhy. Americké indexy jsou vesměs již v kladných hodnotách.

Partners index fondů, které investují do nerozvinutých zemí, ztrácí ke konci července stále ještě 10 procent. V dlouhém horizontu, jako je například 10 let, vypadá zhodnocení o poznání příznivěji. A to zejména u indexu fondů s firmami z vyspělých trhů, které přinesly investorům takřka dvojnásobek původní investice.

Partners indexy akciových fondů

Výkonnosti skupin fondů

 

 

Červenec

Od poč. roku

1 rok

3 roky

5 let

10 let

Počet fondů

PIF-AK

+0,8 %

-6,8 %

-1,6 %

+7,5 %

+10,4 %

+92,6 %

38

PIF-SPEC

+1,3 %

-9,9 %

-5,2 %

-2,2 %

+5,8 %

+15,5 %

16

PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů letos vzrostl o více jak 1 %

I když inflace v České republice vyskočila nad 3 %, ve světě se prosazuje trend jejího poklesu směrem k nule. Tento trend potvrzují i naši centrální bankéři, kteří odhadují, že vzedmutí inflace u nás je pouze dočasný fenomén a ta postupně klesne ke 2 %.

To potvrzuje výnos pětiletého dluhopisu, který se drží kolem 0,6 % ročně. Proto Partners index dluhopisových fondů si za červenec připsal rovnou nulu.„Podpora centrálních bank drží výnosy dluhopisů velice nízko a často pod nulou, a to navzdory obrovskému nárůstu dluhů jednotlivých vlád. Také u nás jsou výnosy hluboko pod dlouhodobými průměry. To je vidět při porovnání inflace přesahující 3 % a výnosu pětiletého státního dluhopisu na úrovni 0,6 %,“ vysvětluje Martin Mašát.

Extrémně nízké výnosy kvalitních dluhopisů ženou investory do většího rizika, a proto rostly vyšším tempem ceny rizikovějších dluhopisů. Nicméně, stále to nestačí na pokrytí březnových propadů a od počátku roku jsou stále o 3 % níže.

Partners indexy dluhopisových fondů

Výkonnosti skupin fondů

 

Červenec

Od poč. roku

1 rok

3 roky

5 let

10 let

Počet fondů

PIF-DL

+0,0 %

+1,2 %

+1,2 %

+1,5 %

+1,8 %

+17,4 %

19

PIF-HY

+1,6 %

-2,9 %

-1,1 %

+1,2 %

+7,8 %

+38,0 %

22

PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Partners index smíšených fondů přidal v červenci cca 1 %
Smíšené fondy (dluhopisy, akcie, komodity) jsou mix mnoha investičních strategií, které jsou často nečitelné a v průběhu investorova života se mění. Tyto fondy jsou ale i tak v České republice z historických důvodů velmi oblíbené. A to i přesto, že poplatky za ně bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, jejichž správci obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů. A tedy i s většími náklady.

Relativně nudnější měsíc na trzích, kdy rostla výrazně jen cena zlata, pomohl k 1% zhodnocení smíšeným fondům a Partners index smíšených fondů tak za červenec činil 1,1 %. Od počátku roku jsou však podobně jako akciové fondy pár procent v minusu.

Partners index smíšených fondů

Výkonnosti skupin fondů

 

Červenec

Od počátku roku

1 rok

3 roky

5 let

10 let

Počet fondů

PIF-MIX

+1,1 %

-3,3 %

-1,0 %

+0,9 %

+1,0 %

+27,8 %

52