Den finananční gramotnosti

Bydlím | 23.12.2021

Zvýšení základní sazby ČNB se rychle projeví ve zdražení úvěrů

Včerejší rozhodnutí České národní banky zvýšit základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta se rychle projeví ve zdražení úvěrů, zejména hypoték. Úroky brzy přesáhnou pět procent. Ve zvyšování úročení vkladů budou banky pomalejší. Základní úroková sazba je nejvyšší od roku 2008. Zároveň šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25procentního bodu v řadě za sebou.
Zvýšení základní sazby ČNB se rychle projeví ve zdražení úvěrů

Hypotéky s úrokem pět procent
„Růst repo sazby se vcelku svižně projeví u úvěrových produktů. Od nového roku proto můžeme očekávat další zvýšení sazeb hypotečních úvěrů pro nové klienty a pro klienty, kteří potřebují refixaci sazby. Sazby se pravděpodobně dostanou nad pět procent. Podobně se zvýší sazby spotřebitelských úvěrů,” řekl analytik Partners Martin Mašát.

Včerejší navýšení základní úrokové sazby se promítne do finálních úrokových sazeb u hypoték a spotřebitelských úvěrů velice rychle, uvedl analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Banky podle něj obvykle upravují sazby od prvního dne v měsíci, takže s novým rokem budou i nové sazby, které se budou blížit pěti procentům.

U depozitních produktů se podle Mašáta nejrychleji projeví lepší úročení u spořících účtů, které některé banky používají v konkurenčním boji na přilákání klientů. U běžných účtů se měnová politika ČNB projeví se zpožděním, protože většina klientů příliš neřeší úročení svých běžných vkladů. Určité vylepšení lze od nového roku i u termínových vkladů, kde se roční vklady mohou posunout ke 3,5 procenta, podotkl.

U spořících účtů bude reakce bank podle Horňáka o něco pomalejší. Banky, které chtějí získat klienty do svého portfolia, ale sazby upraví. „Mohli bychom se tedy dočkat úročení na spořících účtech přes tři procenta,” odhadl. Trinity Bank, stejně jako po minulém zasedání ČNB, ihned reaguje na zvýšení úrokových sazeb ČNB a zvyšuje sazbu na spořicím účtu na 3,08 procenta.

ČNB a další zvyšování úrokových sazeb
Reagovat na rozhodnutí budou podle analytika Fincentrum & Swiss Life Select Richarda Bechníka produkty o kratší splatnosti. Více tak mohou vyrůst krátkodobé sazby například na spořících účtech nebo jednoleté sazby u termínovaných vkladů. Hypoteční sazby do jednoho roku také budou reagovat nárůstem. Nicméně delší splatnosti, ať už u termínovaných vkladů nebo delší hypoteční sazby porostou pomaleji, vysvětlil.

„Dlouhodobým neplněním svého inflačního cíle ČNB vysílá špatný signál pro všechny tržní subjekty a rychle může ztratit svou dlouhodobě budovanou kredibilitu, jinými slovy důvěru trhů ve schopnost ČNB naplňovat svůj inflační cíl. Zvyšování úrokových sazeb může komplikovat pozici nové vlády, která bude refinancovat dříve vytvořený dluh i nový deficit při vyšších nákladech. Dokud se trend inflace neobrátí zpět směrem k cílové úrovni dvou procent, můžeme očekávat další zvyšování úrokových sazeb i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB v první polovině roku 2022,” předpokládá Lubor Lacina z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

V důsledku včerejšího navýšení sazeb ze strany ČNB lze očekávat, že sazby u bank v ČR vzrostou do jara zhruba o procentní bod, míní investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři. Banky podle něj zatím vyčkávají, která z nich razantně zvedne sazby jako první.

Zdroj: poradci-sobě.czWebové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde