Den finananční gramotnosti

Spořím si | 25.12.2021

K penzijku až 6 360 korun ročně. Jak na to, upozorní penzijní společnost

Příspěvek od státu i úspora na daních, to jsou nesporné výhody penzijního spoření. Pokud si u své penzijní společnosti aktivujete službu daňového optima, včas vám připomene, jaké jsou rezervy pro ideální daňové odpočty.
K penzijku až 6 360 korun ročně. Jak na to, upozorní penzijní společnost

U většiny tuzemských penzijních společností je možné si bezplatně sjednat službu daňového optima. V praxi to vypadá tak, že penzijní společnost klienta koncem kalendářního roku uvědomí o částce, kterou může poslat na svůj účet penzijního spoření, aby v tom roce na maximum využil možnost daňového odpočtu. Na daních může střadatel každoročně ušetřit až 3 600 korun.

„Služba daňové optimum klientům penzijního spoření ohlídá, jestli ve smlouvě zbývá nějaký prostor k využití úlevy na dani, konkrétně odpočtu od základu daně,“ vysvětluje členka představenstva a ředitelka produktového managementu penzijní společnosti Rentea Lucie Jurníčková.

Upozorňuje, že nezáleží na tom, jestli si účastník spoří ve „starém“ penzijním připojištění, nebo doplňkovém penzijním spoření (DPS). Dodává, že informaci správce účtu obvykle zasílá v první polovině prosince. Příspěvek je totiž pro jeho daňovou uznatelnost v daném roce třeba zaslat tak, aby byl připsán na účet penzijní společnosti nejpozději k 31. prosinci daného roku.Daňové optimum pomůže zúročit volné peníze

Klientům, kteří si službu daňového optima u své penzijní společnosti sjednají, se dopočítá částka, kterou je potřeba doplatit pro využití maximálního daňového odpočtu. Neznamená to však, že se aktivací této služby účastník k něčemu zavazuje. Jde pouze o informativní zprávu. Jestli si zbývající částku do penzijního spoření pošle, či nikoli, záleží pouze na něm.

Dále platí, že v penzijním spoření si může od základu daně každý jeho účastník odečíst až 24 tisíc korun za rok. „V ročním zúčtování daní si účastníci penzijního spoření v daňovém přiznání odečtou částku převyšující 1 000 Kč v měsíci spoření, současně nejvýše 24 tisíc korun,“ upřesňuje Lucie Jurníčková.

Ideální je spořit 36 tisíc korun ročně. Daňová povinnost se sníží o 3 600 korun a současně je zajištěn nejvyšší možný příspěvek od státu ve výši 230 korun za měsíc. V součtu tak ke své roční úložce do penzijního spoření získáte 6 360 korun navíc.

Daňové optimum a přechod mezi společnostmi

Při doplatcích do daňového optima by měli být o něco pozornější ti, kteří v průběhu kalendářního roku změnili svou penzijní společnost. Pro uplatnění úložky v daňovém odpočtu pak musí příspěvky zohlednit v měsících, ve kterých spořili ještě u bývalé společnosti.

„Pokud jste měli v průběhu roku platnou smlouvu u jiné penzijní společnosti, nezapomeňte, že obdržíte podklady pro daňové přiznání také z této společnosti. Upozornění na uplatnění daňového maxima se vždy vztahuje jen k aktivní smlouvě,“ vysvětluje Lucie Jurníčková.

Nová penzijní společnost totiž nemůže vědět, kolik její klient zaplatil u předchozí penzijní společnosti. A proto na to musí myslet sám účastník a zvolit si, jakou částku bude chtít uplatnit z nové smlouvy.

„Stále platí, že lze uplatnit maximálně 24 tisíc korun v součtu za všechny penzijní společnosti za kalendářní rok,“ upozorňuje členka představenstva Rentea.

Jednoduše řečeno, je třeba sečíst veškeré příspěvky u bývalé společnosti převyšující částku tisíc korun na měsíc. A o tuto částku si pak ponížit sumu daňového maxima u nové penzijní společnosti.

Klienti vybraných penzijních společností si službu pro využití daňového maxima mohou sjednat již při uzavírání smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Poté i kdykoli v průběhu spoření, kdy stačí jen zaslat žádost o sjednání této služby. Stejně tak je možné jednoduše službu zrušit.

Zdroj: iDNES.cz


Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde