Den finananční gramotnosti

Koronavirus | 21.12.2021

Omikron v listopadu vystrašil jak lidi, tak akciové trhy

Nejistota ohledně šíření nové mutace viru covid-19 Omikron a relativně jestřábí tón šéfa FEDu, který zmínil možné rychlejší ukončení uvolněné měnové politiky, poslaly v listopadu ceny akcií dolů.
Omikron v listopadu vystrašil jak lidi, tak akciové trhy

Ty však po odeznění šoku z nové varianty koronaviru v prosinci znovu vzrostly. Nutno ale také říci, že celou listopadovou korekci přiživil ještě OPEC, který potvrdil zvýšené dodávky ropy, což pro změnu stáhlo dolů energetický sektor. Akciové podílové fondy proto zaznamenaly po dlouhé době záporné měsíční zhodnocení.Akciový pokles – hlavně Čína, střední Evropa a energetický sektor

„Ve výsledku se průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dostala v listopadu na -1,7 %. Nicméně, meziročně mají klienti v akciových fondech majetek o pětinu (+19,5 %) vyšší a jen za letošní rok vydělali 16,3 %,“ vysvětluje investiční analytik skupiny Partners Martin Mašát s odkazem na Partners index podílových fondů.

Dodává, že speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly pokles o -3,8 %. Největší pokles byl vidět u čínských akcií či u firem ze střední Evropy. Díky poklesu ceny ropy pak podle něj trpěl celý energetický sektor.

Co se týče smíšených fondů, ty dle Partners indexu v listopadu korigovaly svoji hodnotu, a to hlavně díky negativnímu příspěvku akcií a korporátních dluhopisů. Jejich průměrná výkonnost tak dosáhla -0,6 procenta a meziročně jsou výše o 7,0 procent.

Jak si stály dluhopisové trhy

Dluhopisové fondy českých kvalitních dluhopisů se po několika měsících výrazných poklesů posunuly trochu výše.

„Za růstem cen státních dluhopisů je vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který připustil možnost odložení dalšího zvyšování sazeb. Nicméně tržní úroky ukazují na další zvýšení a hlavním důvodem je inflace, která dále poroste nad sedm procent meziročně,“ říká Martin Mašát.

Průměrná výkonnost kvalitních dluhopisových fondů se v listopadu přesto pohybovala jen kolem +0,1 procenta. Což značí, že meziročně jsou dluhopisové fondy stále ve 2,3 % záporu.

„Konzervativní investoři spořící v bezpečných dluhopisových fondech mají za sebou nejhorší období za mnoho let. Na druhou stranu je teď čeká zhodnocení kolem 3 % až 4 % ročně,“ vysvětluje investiční analytik.

Dodává, že zvyšování rizikových prémií způsobilo pokles na trhu korporátních dluhopisů, a proto fondy rizikových dluhopisů ztratily za měsíc dalších 0,5 %. Meziročně ale i tak stále přidávají 2,4 procenta.

Průměrná výkonnost akciových, dluhopisových a smíšených fondů v listopadu 2021 (Partners index podílových fondů):Zdroj: poradci-sobe.cz


Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde