Den finananční gramotnosti

Spořím si | 18.2.2019

Kryptoměny jsou kasiono

Zaručené rady, jak rychle vydělat, jsou vždy nesmyslné, říká ekonom finančně poradenské společnosti Partners Martin Mašát.
Kryptoměny jsou kasiono
Menší investoři by se neměli pouštět do oblastí, které dobře neznají. „Investice do podílových fondů by měla být základem každého portfolia. Pro rodiny s dětmi mohou být vhodnou dlouhodobou investicí byty,“ říká Martin Mašát z finančně poradenské společnosti Partners.

-Do čeho byste doporučil investovat v roce 2019?
Jestli hledáme investici pouze na jeden rok, lze těžko doporučit něco jiného než vklad v bance. Výnos je bezrizikový a po zdanění by se měl pohybovat kolem 1,5 procenta. Co se týče dlouhodobých investorů, lepší flexibilita a efektivita firemního prostředí v USA poskytuje dostatek důvodů, proč americké akciové trhy preferovat před evropskými. Ani akcie firem z nerozvinutých zemí (kam patří vedle Číny i Česko) se v současnosti netěší zájmu globálních investorů a dlouhodobě ztrácí. Čas dluhopisů se pomalu vrací, ale stále to není žádná sláva.

Pro aktivní „tradery“ bude také plno příležitostí, protože blížící se zpomalení ekonomik zvýší volatilitu akcií a výkyvy plus minus pět procent budou častější.

-Mohou si běžní investoři dovolit investovat přímo do akcií, nebo je to příliš velký risk?
Samozřejmě, že si běžní investoři mohou dovolit investovat přímo. Ale než začnou počítat své „zisky“, měli by si uvědomit, že zaručené rady, jak rychle vydělat, jsou vždy nesmyslné. Podobně by si měli sepsat všechny poplatky, které si obchodováním způsobí. Připočíst by měli i ztráty z ušlých a přitom bezpečných příležitostí, stres a obětovaný čas na sledování pohybu trhů. Suma sumárum je to obrovský risk s velkou pravděpodobností ztráty.

Rozhodně by si měli také uvědomit, že akcie občas i klesají. Za posledních 20 let akcie klesly dvakrát na polovinu své hodnoty a poklesy o deset procent klesají v průměru jednou za rok. Osobně bych doporučil postupné kroky a začít nejdříve investicí do fondů (diverzifikované, regulované, likvidní) a pak přejít k individuálnějším investicím do ETF, případně až k jednotlivým akciím.

-Čeho se vyvarovat?
Když už se investor nedá odradit, ať si na přímé investice odloží pouze část svých peněz, u kterých ho nebude trápit velký výkyv hodnoty či případná ztráta. Chyb, kterých se investoři – a nejen ti začínající – dopouštějí, je mnoho. Od neznalosti principů jednotlivých produktů (CFD, ETF) přes zdanění investic (srážková daň, daňový test) až po ignorování měnového rizika (intervence, úrokový diferenciál). Investoři jednají často také emotivně a nechtějí například prodávat, protože by realizovali ztrátu, nebo zapomínají na řádnou diverzifikaci. A to nemluvím o obrovské škále poplatků, ať už zřejmých, či skrytých v různých certifikátech či „na míru šitých“ produktech.

-Doporučil byste kromě klasických investic do podílových fondů, penzijního či stavebního spoření ještě nějaké alternativní investice?
Investice do podílových fondů by měla být základem každého portfolia. Penzijní a stavební spoření jsou také jistotou, ale jsou bohužel nelikvidní a vhodné pouze do určité výše pravidelných úložek.

Investice do obrazů, tulipánů, pivních tácků, vína a podobně vyžadují znalost dané problematiky a určitě se nejedná o rychle rostoucí sektor, který je navíc hodně citlivý na popularitu dané alternativy.

Zlato je dlouhodobě velice přeceňovaná investice. Jedná se spíše o pojištění s tragickou likviditou a ještě horším výnosem.

Nakupování kryptoměn není investice, ale pouze kasino s extrémním rizikem. Pro rodiny s dětmi mohou být vhodnou dlouhodobou investicí byty.

-Jsou nemovitosti stále dobrá investice?
Samozřejmě. Vše může být dobrá investice, ale vždy záleží na ceně. Nemovitostem však chybí opět podceňovaná likvidita a také zde není cenová transparentnost. Nikdy nevíte skutečnou cenu, dokud nemovitost neprodáte. Je ve hvězdách, jestli právě váš byt bude někdo chtít koupit, jestli ceny obecně ještě porostou, jestli vedle nepostaví zrovna dálnici či spalovnu odpadu, jestli sousedé platí poplatky a jestli náhodou není o patro níž varna drog. A co daně, nájemci a zastarávání… Růst ceny také není garantovaný. Vždyť cena nemovitostí v roce 2015 byla o pět procent nižší než v roce 2008.

Zdroj: Euro