Den finananční gramotnosti

Spořím si | 10.10.2018

Seriál: Důchod klepe na dveře, i když je ještě daleko!

Každého to jednou čeká. Třicetiletý člověk se důchodového věku dožije s téměř 85% pravděpodobností. V té době už peníze aktivně nevydělává, ale dostává státní důchod a čerpá vlastní rezervy, pokud nějaké má. Nad touto životní etapou je potřeba přemýšlet, protože není mnoho možností, jak všem penzistům zajistit odpovídající státní důchod.
Seriál: Důchod klepe na dveře, i když je ještě daleko!
Téma důchodů je velice populární nejen u veřejnosti, ale také u politiků. A není se čemu divit, vždyť všichni voliči jsou buď současní, nebo budoucí penzisté. Důchodovou politiku v Česku ovlivnit příliš nelze. Co ovšem změnit jde, je vaše závislost na státu a státním důchodu. Podle Jiřího Rusnoka by se občanům mělo zdůrazňovat, že státní důchod tu není od toho, aby životní úroveň zůstala v důchodu téměř nezměněná, ale aby lidé neupadli do bídy.

Proč to bude mít stát těžké?
Nejdůležitějším důvodem je demografická situace. Všichni budoucí důchodci v následujících 65 letech se už narodili. A demografové dokážou odhadovat základní vývojové směry populace velice přesně. Pokud tedy nenastanou nepředvídatelné události typu 3. světové války či stěhování národů, můžete se na demografické předpovědi spolehnout.

Proč vzít osud do vlastních rukou?
 Věkové rozložení populace povede v nejbližších letech k nárůstu lidí v penzi, čímž se zároveň zvýší náklady. Počet lidí v produktivním věku se naopak sníží a s nimi i příjmy.

 Lidé se dožívají stále vyššího věku, tudíž také déle pobírají státní důchod. To lze eliminovat zvyšováním věkové hranice odchodu do důchodu, nicméně jde o řešení velmi komplikované.

 Za posledních 20 let se stalo 15krát, že stát vybral na důchody méně, než musel vyplatit. Nejdříve je tedy nutné stabilizovat příjmy a výdaje. Teprve poté bude možné důchody navýšit.

 Hlavním příjmem státu jsou daně. Celková daňová zátěž je v Česku na úrovni 42,7 %. Pro další zvyšování daní, aniž by mělo negativní dopad na cenu práce a celou ekonomiku, už zkrátka není prostor.

Co s tím?
Počítat s nejhorším a pořádně se připravit. Stát bude pravděpodobně důchody vyplácet i v budoucnu. Budou se však v poměru k hrubé mzdě spíš snižovat.

Dnes je průměrný důchod 11 850 korun, tedy 50 % čisté mzdy. I kdyby se nevyplnily žádné úvahy, stále to bude znamenat, že s odchodem do důchodu se výše vašeho příjmu sníží na polovinu.

Chcete-li mít svou finanční situaci při odchodu do penze pod kontrolou, nezbývá nic jiného, než se na tento okamžik připravit. Co to znamená a jak to vlastně udělat, se dozvíte v druhé části seriálu.

Autor: Lukáš Urbánek, Finanční poradce Partners