Den finananční gramotnosti

Spořím si | 3.10.2018

Praktické drobnosti, které šetří peníze

Máte pocit, že hospodaříte s penězi, jak nejlépe umíte, ale pořád vám jaksi schází? Co zkusit ušetřit dlouhodobě na úplně obyčejných věcech? Možná se budete divit, jakých výsledků lze dosáhnout. Vyžaduje to ovšem disciplínu celé rodiny, což bude asi největší oříšek.
Praktické drobnosti, které šetří peníze
Patříte mezi většinu lidí, kteří nechávají elektroniku stále zapojenou v pohotovostním režimu? Tak si uvědomte, že přístroj stejně spotřebovává elektřinu– i kdyby jen jednu kilowatthodinu za den, tak je to při průměrné ceně přes 4 koruny téměř 1500 korun za rok.

Koukáte do ledničky jako do televizoru? Časté otevírání dvířek zvyšuje spotřebu. Vliv má také umístění chladničky, která by neměla být v těsné blízkosti zdroje tepla, jako je sporák nebo u okna, kam většinu dne praží slunce. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu asi o čtyři procenta.

Hrnečku, vař!
Hospodyňky, které vaří bez pokličky, by měly zbystřit! Příprava pokrmů bez pokliček zvyšuje spotřebu energie až čtyřnásobně, stejně tak vybírejte hrnec odpovídající velikosti plotýnky. A jaké vaření vychází nejlevněji? Nejúspornější je plyn, potom indukce a málo šetrná k naší peněžence je sklokeramická deska a samozřejmě elektrická plotýnka.

Máte doma záclony až na zem? Pokud nejste majiteli podlahového vytápění, rozhodně se vyplatí na zimní období vyměnit dlouhé záclony za krátké. Radiátor zakrytý záclonou totiž zvýší spotřebu tepla až o 40 procent.

“Posviťte” si na energie
Vytáčí vás pohled na svého drahouška čistícího si zuby nad plně roztočeným kohoutkem? Jedním z největších prohřešků v domácnostech je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody a čištění zubů nad prýštící vodou. Během pěti minut se takto spotřebuje zhruba 60 litrů vody. Z našich peněženek tak nevinné čištění zubů „vytáhne“ zhruba 1 700 korun ročně navíc.

Kromě plýtvání vody se dá „posvítit” také na spotřebu energie zbytečným svícením v pokojích a chodbách. Zkontrolujte si i těsnění u dveří a oken, aby neunikalo ven teplo.

Prázdný žaludek kupuje všechno
Pokud to s úsporou od maličkostí chcete opravdu zkusit, můžete místo koupání ve vaně zvolit sprchování a ušetřit asi 60 procent vody. A jestli máte zahrádku, využijte každou možnost dát pod okap sud na dešťovou vodu, což po letošním suchém létě využije asi opravdu každý. Při praní prádla či mytí nádobí v myčce používejte tzv. úsporné prací či mycí programy.

Nezapomeňte ani na pojistné smlouvy, které máte doma a platíte je už několik let. Na nich se dá nejen ušetřit, ale hlavně se musí pravidelně a dle potřeb a stavu zrevidovat (např. pojištění osob). Zcela jinou bude potřebovat svobodný muž bez závazků a ženatý muž s hypotékou na krku a třemi dětmi. Je třeba zkontrolovat limity a rizika pojištění, aby peníze, které za ně každoročně vydáte, byly opravdu investicí do klidu.

A poslední rada se týká toho, co téměř každá žena miluje – nakupování! Když budete chodit se seznamem, cíleně a nasycená, utratíte podstatně méně. Pokud to chcete dohnat k dokonalosti jako já, posílejte na nákupy manžela, protože ten nakoupí pouze a jen to, co má napsané, ani jeden kousek navíc. Jediné riziko hrozí, že když něco zapomenete napsat, budete možná bez večeře.

Autor: Daniela Kočí, lektorka Dne finanční gramotnosti