Den finananční gramotnosti

Školíme | 20.9.2018

Jak s penězi hospodaří děti z Hořovic? Dost dobře

Pro Vítězslava Koutného, lektora Dne finanční gramotnosti, to byla další parádní zkušenost. V jednom týdnu navštívil základní školu a gymnázium v Hořovicích, aby dětem i studentům vysvětlil, jak přistupovat k penězům a na co dávat pozor. A byl mile překvapený.
Jak s penězi hospodaří děti z Hořovic? Dost dobře
Ten týden školitel Vítězslav Koutný zavítal hned na dvě hořovické školy. Na Gymnáziu Václava Hraběte se věnoval základům hospodaření s penězi a základním finančním produktům. Většina dětí se do debaty aktivně zapojovala a některými odpověďmi odzbrojila i ostříleného Vítězslava.

Ondra z kvarty např. prozradil, že dostává daleko vyšší kapesné než jeho spolužáci. A to z jednoduchého důvodu. Chtěl více peněz, aby mohl sám hospodařit a více ušetřit. Další zajímavostí a dobrou zprávou bylo, že 2/3 kvarty si šetří na horší, resp. lepší časy. V oktávě nejvíce mluvil Matěj, který ve svém volnu čte Roberta Kiyosakiho.
Studenty však překvapila informace, že 1 milión lidí je v exekuci. Nevěděli si také rady s rozdílem mezi kreditní a debetní kartou, což je poměrně zneklidňující.

Rohlíky a inflace
Na základní škole v Hořovicích se deváťáci nasmáli u tématu inflace. Vítězslav jim pojem vysvětloval na příkladu s rohlíky, konkrétně kolik si jich koupí za 30 let, pokud doma nechají „válet“ tisícovku. Děti tomu neporozuměly a požádaly situaci vysvětlit na příkladu s chlebem. A pomohlo to!

Vítězslav zdůraznil ještě další zážitek: „Když jsem se zeptal na otázku, co se naučíte, když si budete platit vše sami z kapesného, žákyně Katka odpověděla, že zodpovědnosti. To jsem hned ocenil malou drobností a téma jsme rozvinuli v diskuzi, jak důležité je budovat správné návyky a kdy se jim to bude v životě hodit.“

Finanční gramotnost je zkrátka pro spokojený život důležitá!